Resursele de predare de altădată, pe înțelesul celor mai tineri vizitatori ai Muzeului Universității

Muzeul Universității a găzduit recent cei mai mici și entuziaști vizitatori ai expoziției „Școala de altădată, surse și resurse de predare”, o expoziție interactivă dedicată elevilor și studenților.

Peste o sută de elevi ai claselor ciclului primar din cadrul Școlii Gimnaziale „Tudor Vladimirescu” Târgu Mureș, însoțiți de cadrele didactice înv. Moldovan Codruța, înv. Gligan Raluca, înv. Mureșan Daniela și înv. Bucșa Cristina, și-au îmbogățit cunoștințele despre evoluția mijloacelor de predare de-a lungul timpului, dar și despre cum au învățat părinții și bunicii lor.

Deși sunt încă mici, copiii au aspirații înalte. Aceștia ne-au mărturisit că se văd deja viitori profesori, medici sau sportivi de performanță, astfel că vizita lor a reprezentat și un bun prilej de a afla mai multe despre Universitatea noastră, care poate le va modela destinele.

Ghizi le-au fost aceiași studenți voluntari dedicați Muzeului.

Expoziția poate fi vizitată în continuare vineri, 14:00 – 16 :00 și sâmbătă, 12:00 – 16:00.