„Istoria se face altfel la UMFST!”

De ce ai alege programul de studii Istorie din cadrul Facultății de Științe și Litere „Petru Maior”, Universitatea de Medicină, Farmacie, Științe și Tehnologie „George Emil Palade” din Târgu Mureș?
Pentru că „Istoria se face altfel la UMFST!”
Ce înseamnă să fii student la Istorie în imagini:
Workshop de arheologie militară romană, organizat în castrul Legiunii V Macedonica de la Turda
Festivalulul 9R Călugăreni „Egiptul, un dar al Nilului”

Excursie de studii, la Paris
Voluntariat și practică de specialitate la Muzeul Universităţii „George Emil Palade”
În vizită la Muzeul de Etnografie din Târgu Mureș
La vernisajul expoziției „Mureșeni în tranșeele Marelui Război”, Muzeul Județean Mureș
În vizită la instituții de învățământ liceal – promovarea proiectul „Istoria se face altfel la UMFST!”
În vizită la Muzeul de artă. „Expoziția Eugen Gască” (credit foto: Henn Attila, Muzeul Județean Mureș)

Cu tradiție în cadrul Universității noastre, programul de studii Istorie și-a adaptat permanent oferta educațională, cu o abordare care permite personalizarea parcursului educațional prin cursuri opționale din domenii foarte diverse și adaptate noilor tendințe pe piața muncii.
Iată câteva dintre cele mai atractive cursuri la care poți lua parte:
  • Digital Humanities (dacă ești pasionat de tehnologie sau dacă dorești să afli cum se aplică tehnologia în istorie, literatură sau artă, acesta este cursul potrivit)
  • Istoria medicinei, epidemiilor și calamităților naturale
  • Istoria alimentației
  • Istorie și cinema
  • Istoria educației fizice și sportului
  • Istoria religiilor
  • Istoria femeilor
Descoperă istoria și evenimentele care au influențat cursul ei prin activități desfășurate în:
  • Muzee – fii implicat în toate inițiativele specifice unei instituțiii muzeale
  • Biblioteci – contribuie la activitățile de digitizare din cadrul Bibliotecii Județene Mureș și a Bibliotecii Universității
  • Arhive
  • Mobilități Erasmus – prin participarea la cursuri sau realizarea practicii de specialitate în capitale cu numeroase detalii istorice precum Roma sau Paris
  • Excursii de studii și documentare
Atelierele și cursurile susținute de specialiștii noștri sunt organizate în grupuri mici, ceea ce înseamnă că „nu te vei pierde în mulțime”! Vei avea parte de cadre didactice dedicate evoluției tale din punct de vedere profesional și uman.

Detalii suplimentare: student.laistorie@umfst.ro