Ziua internațională a arhivelor

În fiecare an, data de 9 iunie marchează Ziua internațională a arhivelor. Este ziua dedicată profesioniștilor din acest domeniu și instituțiilor implicate în protejarea și valorificarea mărturiilor din trecut, adevărate catastife.

În acest context, vă propunem o incursiune virtuală în arhiva digitală proprie, prin accesarea secțiunii destinate pe pagina noastră web. Un proiect recent lansat împreună cu Biblioteca Universității, cu ocazia aniversării a cinci ani de la fuziunea celor două universități, și care intenționează să ofere celor interesați accesul la viața academică a UMFST G.E. Palade Târgu Mureș.

Membrilor Alma Mater UMFST le adresăm invitația de a contribui la arhiva digitală cu documente și imagini deținute în arhiva personală, care vor susține reconstituirea diverselor fațete ale trecutului nostru și vor ajuta la conservarea memoriei colective. Materialele pot fi trimise pe adresa de e-mail muzeul.universitatii@umfst.ro.