Jucătoarele echipei de volei CSU Medicina, în vizită la Muzeu

Muzeul a fost gazda jucătoarelor de volei din cadrul Clubului Sportiv Universitar din Târgu Mureș care au ales să își petreacă timpul liber dintre școală și antrenamente printre exponatele Muzeului Universității „George Emil Palade”. Antrenorul echipei Miloš Živanović susține cu tărie că educația permanentă reprezintă o parte importantă din viața fiecărui sportiv pentru o dezvoltare armonioasă a personalității și caracterului lor.

Astfel, fetele echipei de volei au avut oportunitatea de a afla reperele istorice ale evoluției Universității de Medicină, Farmacie, Științe și Tehnologie „George Emil Palade” din Târgu Mureș, sub tutela căreia se află Clubul Sportiv Universitar.

Incursiunea vizuală a expoziției temporare „Carte veche și manuscrise” le-a îmbogățit cunoștințele despre tehnicile de scriere, de la manuscris la e-book, conturând importanța activităților social-culturale.

Ghidajul a fost susținut de conf. univ. dr. Georgeta Fodor.

E pluribus unum!