Peste 380 de vizitatori la Muzeul „George Emil Palade” în „Noaptea Muzeelor”!

În weekend-ul recent, 14 – 15 mai 2022, în cadrul Nopții Muzeelor, spațiile muzeale au prins viață și au bucurat iubitorii de artă și istorie prin expozițiile și momentele pregătite. Pentru al doilea an consecutiv, Muzeul Universității „George Emil Palade” a fost partener al Muzeului Județean Mureș, alăturându-se astfel evenimentului Noaptea Muzeelor din Europa.

Cei peste 380 de vizitatori care au trecut pragul Muzeului Universității „George Emil Palade” au putut admira, gratuit, expoziția permanentă despre istoria universității noastre, dar și expoziția temporară a colecției deosebite de carte veche și manuscrise din fondul bibliotecii universitare.

Evenimentul a fost coordonat de către conf. univ. dr. Georgeta Fodor, prin implicarea voluntarilor muzeului, studenți la programele de studii Istorie și Istorie și Turism Cultural.

Transmitem mulțumiri pentru prezență publicului numeros, curios și entuziast!

Ne puteți vizita în continuare, în fiecare vineri, în intervalul orar 14:00 – 17:00!